Diplomaatiliste suhete ajalugu

Eesti ja Läti vahelised sõbralikud ja tihedad naabrussuhted põhinevad nii ajaloolis-kultuurilisel lähedusel, sarnastel välispoliitilistel eesmärkidel kui ka edukalt areneval kaubavahetusel ja turismil. Eesti ja Läti riigipead ning valitsusliikmed kohtuvadregulaarselt, sage suhtlemine ja hea koostöömeel valitseb ka erinevate riigiasutuste ja äriettevõtete vahel.

Eesti ja Läti vahetasid diplomaatilisi esindajaid juba 1918. aasta detsembris. Diplomaatilised suhted riikide vahel taastati 6. septembril 1991. Eesti esimese taasiseseisvumisjärgse suursaadikuna Lätis asus 29. juunil 1992 tööle Leili Utno.

Praegune Eesti Vabariigi suursaadik Eerik Marmei esitas oma volikirja Läti president Egils Levitsile 17. augustil 2022. Läti Vabariigi Suursaatkonda Tallinnas juhib alates 17. augustist 2022 suursaadik Kristīne Našeniece.

Täpsemat informatsiooni Eesti ja Läti kahepoolsete suhete kohta leiate Välisministeeriumi kodulehelt.

2021. aasta alguses pakkusid Eesti ja Läti välisministrid välja uue raporti koostamise idee. Sõltumatuteks kaasautoriteks valiti ERR korrespondent Ragnar Kond ning endine Läti suursaadik Eestis Janis Eichmanis. Raportit esitleti laiemale avalikkusele 9. septembril 2022. aastal seminaril avaneb uues vahekaardis Valga Gümnaasiumis. Eesti-Läti teine tulevikukoostöö raport (ENG) | 2.17 MB | pdf