Eesti graafiku Agathe Veeberi (1901-1988) tööde näitus Eesti saatkonnas Riias

21. aprillil avati Eesti Saatkonnas Riias üle pika aja taas kunstinäitus, kus seekord on esindatud nimeka eesti graafiku Agathe Veeberi (1901-1988) looming. Näitus jääb avatuks kuni juuni lõpuni ja sellega on võimalik tutvuda saatkonna tööaegadel. Palume huvilistel võtta eelnevalt saatkonnaga ühendust, et leppida kokku täpne külastusaeg.

Agathe Veeber on üks silmapaistvamaid eesti naiskunstnikke läbi aegade. Tema looming leidis hindamist juba enne sõda ja taas 1970.–1990. aastatel, kui see ka kodumaal laiemalt teatavaks sai. Veeberi karm, aus, tundlik ja tehniliselt väga kõrgel tasemel graafika kajastab nii raskemeelsust kui ka täiuseigatsust eestlase hinges. Tema kunstisõnum on valuliselt ekspressiivne, hoidudes dekoratiivsetest efektidest.

Agathe Veeber (neiuna Kanto) sündis 23. jaanuaril 1901 Tallinnas. Tal oli õde Auguste (abielus Rude), kes elas hiljem Riia lähedal Mellužis ja kellega Agathe pidas kaua kirjavahetust New Yorgist. Õed õppisid Tallinna erakoolides ja Agathe sai väga hea kunstihariduse, alustades 1919-1921 Ants Laikmaa ateljeekoolis. 1927. aastal abiellus ta andeka maalikunstniku Kuno Veeberiga (1898–1929), kelle mõjul süvenes Agathe huvi saksa ekspressionismi vastu. Kahjuks jäi naine peatselt leseks, olles vaid 27-aastane.

1933–1938 õppis Agathe Veeber Tartus kõrgemas kunstikoolis Pallas ja lõpetas selle graafikuna. Seejärel oli ta Eestis juba tunnustatud autor kuni 1944. aastani, mil ta kodu Tallinna märtsipommitamises hävis. Saksamaalt saadud stipendiumi toel sõitis Agathe end täiendama Euroopa graafikapealinna Viini, järgnesid aastad pagulaslaagrites Lääne-Saksamaal. 1949. aastal asus Agathe Veeber Ameerika Ühendriikidesse ja võeti samal aastal Ameerika graafikute ühingu SAGA liikmeks. Ta jätkas oma kunstnikuteed, võideldes pagulaselu üksindusega ja pingutades toimetuleku nimel karmi konkurentsi tingimustes. 1960. aastast oli tema elukohaks väike korter-ateljee New Yorgis, Manhattanil. Kunstnikuna tunnustust leides ei muutnud Veeber Tartus õpitud karmi kunstikeelt, vaid süvendas ja täiustas seda eksiilis edasi. Valdavalt sügavtrükigraafika kõrval on erilised tema suured puulõiked. Üks neist, „Ingel“ (1961), valiti USA kunsti esindama rahvusvahelisele rändnäitusele. Agathe Veeber suri 8. aprillil 1988 New Yorgis. Ta on maetud Tallinna Rahumäe kalmistule.

Oluliseks täienduseks Eesti riiklikele muuseumidele ja erakogudele oli Veeberi kunstiline pärand, mis jõudis Eestisse 2016. aastal. Detsembrist 2018 kuni maini 2019 oli Tallinnas Kumu kunstimuuseumis tema suur isikunäitus „Agathe Veeber. Tuntud, kuid siiski tundmatu“.