Kuidas jõudis Jazeps Medinšile kuulunud klaver Tallinnast tagasi Riiga

Sel aastal tähistab Läti helilooja Jazeps Medinši 145. sünniaastapäeva ning Eesti saatkonna Riias abiga õnnestus toimetada heliloojale kuulunud klaver Tallinnast tagasi Riiga.

Kuidas jõudis Jazeps Medinši klaver Tallinnasse, siis selle põhjuseks on Jazeps Medinši viimane eestlannast abikaasa Olga.

Läti Rahvusarhiivi postitus Jazeps Medinši 145. sünniaastapäeva puhul, kus fotol on vasakul tema abikaasa Olga.

Pärast Jazeps Medinši surma kolis Olga tagasi Eestisse koos klaveriga ning vanemas eas kinkis ta klaveri edasi oma õepojale, kelleks oli Valdek Raudjalg. Valdek oli väga musikaalne, oskas mängida mitut pilli ja laulis hästi, samuti olid musikaalsed tema õed. Valdek kinkis klaveri edasi oma pojale Valdurile ehk pr Mari Raudjalgi abikaasale, kes oli samuti pärinud oma isa musikaalsuse. Seetõttu jäi klaver Mari Raudjalgi valdusesse.

Mari Raudjalg olles ise pikaajaline Välisministeeriumi töötaja pöördus saatkonna poole palvega, et leida võimalus vana klaver tagasi Riiga jõudmiseks, kust klaveri rännak kord alguse sai.

Saatkond võttis kevadel ühendust Jazeps Medinsi nimelise Riia muusikakooliga, et kas kool sooviks võtta enda hoole alla Medinšile kuulunud klaverit. Muusikakool oli väga õnnelik seda kirja saades ja rõõmus, et selline klaver on üldse olemas ja valmis “koju” tagasi pöörduma. Tänaseks on klaver jõudnud Riiga Medinši muusikakooli ja seda tänu heale koostööle Laima Vikmanega. Eesti saatkonnal Riias on selle üle ainult heameel, et oleme saanud olla abiks kultuuriloolise pärandi tagasijõudmisel Lätti. See lugu on taaskord kauniks näiteks kui tihedalt on Eesti ja Läti omavahel kultuurisidemetega seotud.